Artur Kiełbasiński
Prawnik, publicysta, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Gospodarczy liberał, przeciwnik przepisów, inflacji prawa, urzędniczej bezradności. Nieufny wobec polityków. Wobec wszystkich polityków


Napisz do mnie: artur.kielbasinski@agora.pl


RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Jak nas niańczy państwo. Jak na Unię - średnio

Ciekawe wyniki badań opublikowało Forum Obywatelskiego Rozwoju. Otóż w ramach ogólnoeuropejskiego projektu badawczego sprawdzono, jak państwo "niańczy" obywateli w zakresie nadzory nad spożywaniem i używaniem papierosów, e-papierosów, jedzenia i alkoholu. 
Otóż Polska jest państwem umiarkowanie opiekuńczym, nieco ponad średnią stawki.
Jednak polska specyfika polega na nierównym rozłożeniu tej opiekuńczości. Państwo dość mocno ingeruje w rynek papierosów i alkoholu, pozostawiając bardzo otwarty rynek e-papierosów i żywności. W przyszłych badaniach pozycja Polski może się bardzo zmienić - trwają bowiem prace nad ograniczeniami w używaniu e-papierosów. Ich użytkownicy mają być faktycznie zrównanie z "tradycyjnymi" palaczami. A to spowoduje "skok" Polski w rankingu...
Co ciekawe - badanie może być bardzo różnie interpretowane, w zależności od poglądów czytelnika. Osoby odwołujące się do opieki państwa, będą zachwycone rosnącym poziomem "niańczenia". Osoby o bardziej liberalnym światopoglądzie - wręcz odwrotnie. 
Co ciekawe autorzy raportu podkreślają, że nie ma związku między poziomem restrykcji np. w piciu alkoholu, a długością życia. Czyli jednak z tym nadzorem to przesada... ?

Jak czytać punktację? Im niższa punktacja, tym większy zakres swobody. Dużo punktów, to jednak duży nadzór.
 

czwartek, 31 marca 2016, artkie

Polecane wpisy