Artur Kiełbasiński
Prawnik, publicysta, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Gospodarczy liberał, przeciwnik przepisów, inflacji prawa, urzędniczej bezradności. Nieufny wobec polityków. Wobec wszystkich polityków


Napisz do mnie: artur.kielbasinski@agora.pl


RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Ta sama śpiewka, czyli polskie podatki na 2+

Agencja KPMG podsumowała system podatkowy w Polsce. Ocena ogólna "mierny+". Ale nie to budzi największe zdziwienie i irytację. Do niskich ocen polskiego systemu podatkowego można było już przywyknąć. To co najbardziej poraża, to fakt, że nie uczymy się (my - jako państwo) i nie wyciągamy wniosków z pozornie oczywistych ustaleń. 

W przypadku KPMG warto zauważyć, że najniższe oceny dostajemy za kwestie względnie proste. Otóż zaledwie 1,9 (w skali 1-5) dostaliśmy za stabilność prawa podatkowego.

Drugi, niemal równie fatalny wynik (2,2) mamy z brak informowania o planowanych zmianach.

Co to oznacza? Ano najprostszą rzecz, a mianowicie, że nie planujemy, nie myślimy o komunikacji, nie potrafimy się porozumiewać. Tu nie chodzi o samą jakość prawa, o merytoryczne zapisy, ale o sposób jego stosowania, o sposób podejścia do podatników. Częste zmiany + brak komunikacji świadczą bowiem głównie o lekceważeniu podatników. Tu nie brakuje dyskusji nad trudnym przepisem. Tu okazuje się, że trudno porozmawiać z "klientem urzędu". I prawdę powiedziawszy, to jest właśnie najgorsze w tej sprawie.
Jak eksperci KPMG oceniaja nasz system pokazuje grafika, która "podkradłem" macierzystej redakcji, czyli www.wyborcza.biz ;)


ocena

wtorek, 23 lutego 2016, artkie

Polecane wpisy