Artur Kiełbasiński
Prawnik, publicysta, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Gospodarczy liberał, przeciwnik przepisów, inflacji prawa, urzędniczej bezradności. Nieufny wobec polityków. Wobec wszystkich polityków


Napisz do mnie: artur.kielbasinski@agora.pl


RSS


Blog > Komentarze do wpisu
Polska pnie się w kolejnym rankingu. Nisko oceniany (tradycyjnie) sposób rządzenia

Polska zajęła wysokie 29. miejsce w rankingu dobrobytu czyli Legatum Prosperity Index 2015. Najniższe noty mamy za wykonywanie władzy

Ranking dobrobytu lub dobrostanu powstaje od 2009 r. Różni się tym od innych podobnych rankingów, że odwołuje się nie tylko do „twardych danych” ekonomicznych takich jak np. wzrost gospodarczy, czy PKB na osobę, ale także do odczuć mieszkańców danego kraju. Stąd pytania o bezpieczeństwo, poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, poziom przestrzegania praw człowieka, a także jakość rządzenia, kapitał społeczny czy łatwość wykonywania działalności gospodarczej.

W najnowszej edycji rankingu Polska znalazła się na 29 miejscu, awansując z 31 miejsca. W 2013 r. byliśmy w rankingu na miejscu 34. Z drugiej strony nie jest to spektakularny wzrost - w pierwszej edycji (2009 r) Polska zajmowała 28 pozycję.

Polacy swoją pozycję zawdzięczają względnie wysokiej pozycji w kategorii „bezpieczeństwo”, jesteśmy w niej sklasyfikowania na 26 pozycji. Innym czynnikiem, który nas „niesie w górę” jest sytuacja ekonomiczna kraju. Jeszcze w 2012 r. byliśmy w tej kategorii na 52. pozycji, a obecnie na 34. Nieźle noty zbieramy za poziom przestrzegania praw człowieka (29. miejsce, skok z 58. miejsca).

Tradycyjnie już słabym punktem polskiej rzeczywistości jest jakość rządzenia, w tym jakość prawa. Zajmujemy tu 39 miejsce i jest to najniższa pozycja naszego kraju spośród wszystkich kategorii. Ironizując można napisać, że tradycyjnie zawodzi biurokracja, która nie nadąża za zmianami.

System punktowania w tym rankingu urealnia jakość życia w poszczególnych krajach. na 30.miejscu, tuż za Polską znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pod względem jakości gospodarki kraj ten jest bardzo wysoko - 21. miejsce. Wysoko oceniono w nim perspektywy firm i jakość rządzenia (28. miejsce w obu kategoriach). Jednak ZEA znalazły się w rankingu za Polską, gdyż zajmują dopiero 65. miejsce w zakresie przestrzegania praw człowieka.

W przypadku przestrzegania praw człowieka czołówka rankingu to Kanada, Nowa Zelandia, Norwegia. W kategorii bezpieczeństwo: Hong Kong, Islandia, Finlandia. Liderem rankingów wykonywania władzy jest Szwajcaria, Nowa Zelandia i Dania.

Spośród największych gospodarek świata USA są na 11. pozycji w łącznej kategorii dobrostanu, Niemcy są na miejscu 14., Chiny na 52. pozycji a Rosja na 58.

 

Cały ranking jest dostępny w internecie - http://prosperity.com/interactive-ranking.html#!/

piątek, 13 listopada 2015, artkie

Polecane wpisy